Основна линия
Балчик отбеляза 85 години от възвръщането на града в пределите на България с военен ритуал
8933
България
Балчик отбеляза 85 години от възвръщането на града в пределите на България с военен ритуалБалчик отбеляза 85 години от връщането на Южна Добруджа в пределите на България и влизането на Българската армия в града след подписването на Крайовската спогодба от 7 септември 1940 година с военен ритуал, панихида и полагане на венци и цветя на Паметника на загиналите войни на площад „21-ви септември“.С указ на цар Борис III, след подписването на договора, войската влиза на 21 септември 1940 година първо в град Балчик.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 21 Септември 2025, 13:40 ч.
Балчик отбеляза 85 години от връщането на Южна Добруджа в пределите на България и влизането на Българската армия в града след подписването на Крайовската спогодба от 7 септември 1940 година с военен ритуал, панихида и полагане на венци и цветя на Паметника на загиналите войни на площад „21-ви септември“. С указ на цар Борис III, след подписването на договора, войската влиза на 21 септември 1940 година първо в град Балчик. Сред официалните гости на празника бяха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, кметът на община Балчик Николай Ангелов, народните представители Ертен Анисова и Свилен Трифонов, общински съветници на Балчик, кметският екип. „85 години по-късно си спомняме не само за политическите актове и международните договори, спомняме си и за обикновените хора, за онези, които бяха откъснати от Родината, за изгубените семейни връзки”, каза в своето обръщение кметът на Балчик Николай Ангелов. „Денят 21 септември 1940 година завинаги остава в сърцата ни като символ на справедливостта и пример за силата на духа и доказателство за справедлив край. Наш дълг е да съхраним тази памет”, допълни още той . Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отбеляза в словото си, че днешното честване е уважение към историята на нашата Родина и на този живописен и красив край на България. „Празникът е повод, да си дадем дума, че трябва да спазваме заветите на нашите деди, а именно, че трябва да обичаме България и въпроса за това как я обичаме - като даваме най-доброто на което сме способни. Честит празник!”, заяви Наталия Киселова.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
8933
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...